Farbowanie włosów w domu – na co uważać?

Farbowanie włosów to czynność, którą wiele osób wykonuje w domu, co po pierwsze jest wygodne, a po drugie pozwala zaoszczędzić na usługach fryzjera. Jednak o ile profesjonalista dobierze dobrze farbę i dokładnie ją nałoży, o tyle nie zawsze nam się to udaje w domu. Na co należy szczególnie uważać, by fryzura dobrze wyszła? Podpowiadamy, aby farbowanie, szczególnie to przedświątecznie nie przyniosło żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Odpowiedni kosmetyk koloryzujący

Pianka, maska a może tradycyjnie farba do włosów? Co wybrać, kiedy na półkach tak naprawdę piętrzą się kosmetyki do koloryzacji? Tradycyjne farby nakładane pędzelkiem powoli idą w odstawkę. Chyba, że farbuje nas ktoś znajomy, co swoją drogą jest świetnym pomysłem na spędzenie zimowego wieczoru w miłym towarzystwie. Druga osoba dokładniej ufarbuje włosy, równomiernie pokrywając je farbą. Samemu lepiej wybrać piankę lub maskę koloryzującą. Obydwa kosmetyki należy dokładnie wymieszać i wystarczy tak jak przy myciu włosów, nałożyć na nie produkt, od nasady aż po same końce. W trakcie trzymania na głowie kosmetyku można kilka razy nawet go wmasować, aby równomiernie się rozchodził. Trzymamy tak farbę według opisu na etykiecie, przez wybrany czas, a następnie dokładnie zmywamy.

Bez amoniaku, czyli zdrowiej

Wybierając kosmetyki do farbowania, warto zwrócić uwagę na te, które nie zawierają amoniaku np.: bazujące na olejkach. Jak wiadomo, amoniak nie dość, że intensywnie pachnie, to jeszcze niszczy włosy. Na dłuższą metę nie jest więc polecany do farbowania. Zwłaszcza, że przy szybko idących odrostach, powinno ono być wykonywane dla pożądanego wyglądu średnio raz na miesiąc. Koniecznie też po farbowaniu użyj odżywki dołączonej do opakowania. Nawilży ona i odżywi włosy, które będą wymagały teraz szczególnej pielęgnacji.

Koniecznie pamiętaj!

Przed farbowaniem zrób test, czy kosmetyk Cię nie uczuli. Wystarczy pokryć nim kawałek skóry na linii włosów na karku. Odczekaj kilkanaście minut, kiedy nic się nie dzieje, możesz śmiało go nakładać na włosy. Po drugie nie trzymaj farby dłużej niż w instrukcji farbowania. Nie wiadomo jak zareagują na to Twoje włosy. Sprawdzaj też stan włosów w trakcie, lekko je rozgarniając palcem. Zobaczysz czy już się rozjaśniają lub ciemnieją (w zależności od oczekiwanego efektu). I na koniec – poczytaj o upatrzonej farbie w internecie – opinie się przydadzą. Może ktoś ma już z danym kosmetykiem doświadczenia? Praktyczne wskazówki na pewno się przydadzą.