Jak wybierać szampon, a jak odżywkę do włosów?

Często stając przed półką w sklepie kosmetycznym czy drogerii, zastanawiamy się jakie kupić szampon i odżywkę do włosów, aby rzeczywiście widzieć ich efekty. Wybór jest ogromny, jednak ciężko się zdecydować na konkretny produkt. Bywa i tak, że mimo obietnic producenta, po zastosowaniu kilka razy kosmetyku, nie widzimy żadnych rezultatów, a wręcz przeciwnie, włosy są ciężkie, szybciej się przetłuszczają i wcale nie ubywa nam problemów. Jak więc mądrze wybrać, aby być zadowolonym?

Szampon do włosów – dobierz go do skóry głowy

Istnieje jedna złota zasada – szampon dobieramy do skóry głowy. To od jej dobrej kondycji zależy, czy włosy będą zdrowe i silne. A więc jeśli masz problem z łupieżem czy przetłuszczaniem, musisz zainwestować w szampon do włosów z problemem łupieżu czy tych, które zbyt mocno się przetłuszczają. Jeśli natomiast Twoja skóra głowy jest sucha i swędząca, widzisz widoczne we włosach drobinki łuszczącej się skóry, pora ją nawilżyć. Osoby o skórze normalnej, mogą natomiast stosować zwykły szampon, najlepiej oparty na naturalnych składnikach. Oczywiście w każdym szamponie czy innym kosmetyku im mniej jest środków chemicznych, tym lepiej. To dlatego na rynku pojawia się tyle bio kosmetyków, opartych na wyciągach z roślin i owoców.

Odżywka – dopasuj do kondycji włosów

Odżywkę dopasowuje się natomiast do stanu włosów i ich potrzeb. Dla suchych i łamliwych włosów, często nastawionych na działanie wysokich temperatur – suszarki czy prostownicy, polecane są odżywki z olejkami np.: z awokado, arganowym czy jojoba. Poza tym raz lub dwa razy w tygodniu można na nie nakładać specjalne maski, które są mocniejsze, a pozostawione nawet na kilka minut na włosach sprawiają, że są miękkie i gładkie. Odżywione włosy też szybciej się rozczesują i nie puszą po wysuszeniu. Do włosów kręconych można także zakupić odżywki pomagające w ich prostowaniu. Istnieją także i te, które podkreślają skręt włosów, więc można wybrać taki kosmetyk, który najbardziej nam odpowiada.

A co z szamponami z odżywką? Tzw.: 2w1? Z reguły nie są polecane, ponieważ ich połączenie nie jest wystarczające. Lepiej trzymać się zasady doboru szamponu do skóry głowy, a odzywki do włosów, która zapewnia najlepsze rezultaty.